×

Mieszam 3 składniki i spryskuję okna. Wilgoć nie jest już problemem

Jesienią i zimą parujące szyby to problem, który dotyka wiele domów. Gdy temperatura na zewnątrz spada, a w pomieszczeniu panuje ciepło, na oknach często pojawia się para wodna. Niestety, zaparowane szyby to znak, że w mieszkaniu może występować nadmiar wilgoci. Ta z kolei sprzyja rozwijaniu się pleśni, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak temu zapobiec? Istnieje prosty, domowy sposób, który rozwiąże ten problem.

Dlaczego szyby w oknach parują?

Parowanie szyb wynika z różnicy temperatur między wnętrzem mieszkania a zimnym powietrzem na zewnątrz. Dodatkowo, wysoka wilgotność w domu sprawia, że para wodna osadza się na chłodnych powierzchniach, takich jak okna. Nadmiar wilgoci w powietrzu może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów na ścianach, co negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Nawet niewielka ilość pleśni może powodować przewlekłe zapalenie górnych dróg oddechowych oraz inne problemy zdrowotne.

Co zrobić, żeby szyby w oknach nie parowały?
źródło: Canva

Jak zapobiec osadzaniu się pary na oknach?

Zamiast korzystać z drogich, chemicznych preparatów, wypróbuj skuteczny domowy sposób. Wystarczy przygotować prosty płyn, który zapobiega osadzaniu się wilgoci na szybach i lustrach.

Czego potrzebujesz?

  • 1 łyżka pianki do golenia,
  • 1 łyżka gliceryny,
  • 1 łyżka spirytusu.

Jak przygotować i zastosować płyn?

  1. W niewielkiej misce wymieszaj wszystkie składniki, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.
  2. Tak przygotowanym płynem przetrzyj szyby, a następnie dokładnie je wypoleruj, aż znikną wszystkie smugi.
  3. Warstwa płynu tworzy na szybie powłokę hydrofobową, która skutecznie zapobiega osadzaniu się pary wodnej.
Jak pozbyć się parujących szyb w domu?
Źródło: Canva

Powtarzaj regularnie

Aby uzyskać najlepsze efekty, stosuj płyn raz w miesiącu. Dzięki temu zapomnisz o problemie parujących szyb i zmniejszysz ryzyko rozwoju pleśni w domu. Parujące okna to nie tylko estetyczny problem, ale i kwestia zdrowia. Wypróbuj ten tani, domowy sposób i ciesz się suchymi szybami przez całą zimę!